Pompy Ciepła projekt pomorskie

Pompy ciepła projekt Gdańsk

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach technologia produkcji pomp ciepła przewyższyła jakiekolwiek wcześniejsze oczekiwania. Dość ich instalacji w każdym pomieszczeniu, nie tylko użytkowym, ale też coraz częściej mieszkalnym, potrzebne są coraz mniejsze nakłady finansowe. Nie trzeba już także martwić się o wykonanie odpowiedniego podkopu lub umieszczenie instalacji pompy ciepła w planie budynku jeszcze przed jego budową.

Przed instalacją systemu cieplnego, należy wyliczyć jego roczną efektywność. Robi się to, wykonując:

  • Symulację obciążenia górotworu z zadeklarowanym współczynnikiem przewodzenia ciepła
  • Wyliczenie współczynnika SCOP
  • Opracowanie stopnia pokrycia energetycznego budynku przez pompy ciepła
  • Analizę kosztów inwestycyjnych
  • Dokładne sprawdzenie projektu technicznego

Obliczeń i pomiarów tego rodzaju nie powinno wykonywać się na własną rękę. Biorąc pod uwagę umiejętności, kwalifikacje oraz doświadczenie potrzebne do prawidłowego montażu pompy ciepła powinniśmy powierzyć to zadanie w ręce specjalisty. Wygeneruje on raport podsumowujący, w którym dowiemy się, czy nasza instalacja jest zgodna z prawem, możliwa do wykonania oraz dobrana idealnie do pomieszczenia, które ma obejmować.

Pompy ciepła projekt Gdynia

Projekt pompy ciepła, szczególnie tej, która wykorzystuje powietrze atmosferyczne, nie jest prostą sprawą. Tego rodzaju ogrzewanie, chociaż z roku na rok zdobywające coraz większą ilość zwolenników, wciąż jest do stosunkowo mało popularne. Jest to idealne rozwiązanie, które warto wprowadzić w życie przy pracach modernizacyjnych wokół domu oraz instalacji grzewczej. Przynosi ona ogromne oszczędności w kosztach na przestrzeni lat.

Efektywność pompy ciepła, szczególnie w miejscach o tak zróżnicowanym klimacie, jak Trójmiasto, zależy przede wszystkim od temperatury powietrza oraz wody zasilającej ogrzewanie. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym więcej energii elektrycznej potrzeba, aby zwiększyć efektywność jej pracy. Przy niższych temperaturach, pomimo większego zużycia energii, Pompa ciepła w dalszym ciągu jest znacznie bardziej Oszczędnym wyborem w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania domu.

Jeśli chodzi o kontynuację pracy pompy po jej prawidłowej instalacji, najlepszym współpracownikiem tych urządzeń jest ogrzewanie podłogowe. Potrzebuje ono nie więcej niż 40,50 stopni Celsjusza. Pompy idealnie pracują także z grzejnikami, które zaprojektowane są do korzystania ze stosunkowo wyższej, w porównaniu do klasycznych grzejników, temperatury na zasilaniu.

Pompy ciepła projekt Trójmiasto

Wybierając odpowiednie urządzenie, musimy być bardzo ostrożni, szczególnie że prawa i wymagania co do stosowania w nich czynników Chłodniczych są bardzo ścisłe. Wraz z rozwojem technologii i postępem badań, kolejne substancje są dopuszczane lub wykluczane z użytku. Wszystkie prace, którym poddajemy urządzenia chłodnicze, muszą być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami. Pomaga to w zapobieganiu niekontrolowanym wyciekom czynnika chłodniczego, które są jednymi z bardziej groźnych dla środowiska sytuacji.

W obiegu znajduje się w tym momencie bardzo niewielka liczba substancji z działaniem niszczącym dla warstwy ozonowej. Są one stopniowo usuwane i zastępowane substancjami o znacznie mniejszej szkodliwości. Wykwalifikowani pracownicy mają bieżącą wiedzę na temat substancji dopuszczonych do obrotu i mogą napełnić instalację czynnikiem zgodnym z obecnymi przepisami prawa.

Przy wyborze urządzenia trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim te systemu, które pracują na naturalnych czynnikach chłodniczych.

Pompy ciepła serwis Pomorskie

Różne rodzaje pomp ciepła działają na bazie różnych substancji. Na rynku zarówno wśród sprzedawców, jak i inwestorów spotyka się zazwyczaj wierność jednemu rodzajowi urządzenia chłodniczego. Najczęściej w użyciu znajdują się następujące wariantu czynnika chłodniczego:

Propan- jest to jeden z ostatnich dopuszczonych czynników niepodlegających restrykcyjnym ograniczeniom. Ma on właściwości termodynamiczne i używany jest za jeden z bezpieczniejszych wariantów, mimo że propan to substancja palna. Bezpieczeństwo zapewnia lokalizacja czynnika chłodniczego, znajdująca się w jednostce zewnętrznej.

CO2- to kolejny, równie popularny wybór wielu osób. Zwolennicy argumentują swój wybór przede wszystkim niepalnością i nietoksycznością używanego w nim gazu. W razie wycieku istnieje też niewielkie oddziaływanie na efekt cieplarniany. Maszyna pracuje pod sporym ciśnieniem, dopasowaną idealnie technologią, na której temat wiedzę posiadają specjaliści. Czynniki te chłodzą bardzo efektywnie, gdyż powietrze schładzają stopniowo. Nie ma tu etapu skraplania.

Kwestia wyboru odpowiedniego czynnika do swojej pompy ciepła pozostaje indywidualna dla każdego jej użytkownika. Po radę udaj się do specjalisty, który pomoże Ci dobrać idealne urządzenie do Twoich osobistych wymagań.

Pompy ciepła serwis Sopot

Jednym najważniejszych aspektów odpowiedzialnych za skuteczność pompy ciepła jest odpowiednia technologia izolacji budynku. Jest on równie ważny co sam metraż pomieszczenia, aby odpowiednio wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło. W skrajnych przypadkach przez nieodpowiednio izolowane ściany może uciekać nawet do 30% ciepła.

Aby uzyskać optymalny komfort z posiadania pompy ciepła, niezależnie od jej rodzaju czy modelu, trzeba wziąć pod uwagę odpowiednią izolację budynku. Znacznie zmniejszy to straty ciepła, które trzeba później nadrabiać w sezonie grzewczym. Wymiana ciepła wynika przede wszystkim z różnicy temperatur więc im większa, tym bardziej dynamiczny proces. Lepszej jakości izolacja zapewnia użytkownikowi znacznie mniejsze straty energii, więc jest bardzo dobrą inwestycją.

Powietrzna pompa ciepła jest tanią, w porównaniu do innych urządzeń, instalacją. Jest też jedną z najczęściej wybieranych. Powinno się jednak pamiętać, że działanie każdej pompy zależy od pogody panującej na zewnątrz. Na rynku znajdują się modele działające bez zarzutu nawet przy temperaturach rzędu -20oC jednocześnie zachowując kompaktowe obudowy zajmujące niewiele miejsca.