Pompy Ciepła montaż pomorskie

Pompy ciepła montaż Gdańsk

Pompa ciepła staje się coraz bardziej popularnym dodatkiem do nowych czy też odnawianych domów. Jest to ekologiczne urządzenie grzewcze, które dzięki swojej nowoczesności wydajnie podnosi temperaturę wody oraz powietrza wewnątrz budynku. Dodatkowo wybór ten niesie za sobą niewielkie koszty montażu i znaczną poprawę komfortu domowników. Część pomp ciepła z górnej półki posiada także funkcję podgrzewania wody w basenie.

Urządzenia te bardzo dobrze współpracują na co dzień ze ściennymi oraz podłogowymi systemami cieplnymi zapewniając całkowitą kontrolę nad temperaturą panującą w pomieszczeniu. Najpopularniejszym rodzajem pompy ciepła używanym w domach jest pompa gruntowa. Jej praca odbywa się w systemie ziemia-woda. Pozwala to na precyzyjne dopasowanie parametrów niezależnie od aktualnej pory roku.

Największa oszczędność w użytkowaniu pompy bierze się z faktu, iż nie wytwarza ona własnego ciepła, a jedynie transportuje je z jednego miejsca w drugie. Sprawia to, że płacimy jedynie za prąd potrzebny do wykonania tej czynności przez maszynę.

Pompy ciepła montaż Gdynia

Technologia, na której opiera się działanie pomp ciepła to obieg termodynamiczny. Brzmi to jak nazwa niezwykle skomplikowanego procesu, ale bez obaw. Opiera się on jedynie na fakcie, iż sprężone powietrze aktywnie powoduje wzrost jego temperatury. Pozwala to zmienić lekkie podgrzanie powietrza w odpowiednio wysoką temperaturę końcową w ogrzewanym pomieszczeniu.

Ekologiczny aspekt montażu pompy ciepła w budynku polega na wykorzystaniu nieskończonych zasobów naturalnych w postaci ciepła. Nie powoduje ona też żadnych szkód zarówno w bezpośrednim, jak i też dalszym środowisku.

Praca urządzenia, mimo stosunkowo skomplikowanej i szczegółowej budowy, odbywa się bezpiecznie i w większości bezobsługowo. W skład układu wchodzą:

  • Źródło ciepła dolne—jest nim zazwyczaj grunt, powietrze lub woda
  • Źródło górne — miejsce oddania ciepła, czyli grzejniki lub ogrzewanie płaszczyznowe
  • Układ roboczy — pobiera on energię ze źródła i przy pomocy energii elektrycznej wykonuje jej transport do wnętrza.

Dodatkowo często używanymi częściami są też pompa obiegowa, naczynie przeponowe oraz grupa bezpieczeństwa.

Pompy ciepła montaż Trójmiasto

Montaż pompy ciepła najbardziej polecany jest podczas budowy domu. Jego instalację najlepiej uwzględnić w pierwszych planach, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Dzięki temu jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty spowodowane koniecznością montażu elementów pompy pod fundamentami budynku. Jeśli zdecydujemy się jednak na montaż pompy ciepła w istniejącym w budynku, na wykonanie odwiertu nie można długo czekać. Jeśli nie zdecydujemy się na montaż urządzenia przed Z tym wykończeniem trawnika i miejsca ogrodowego wokół domu to niestety będziemy musieli liczyć się z ich zniszczeniem. Pociągnie to za sobą dodatkowe koszty. Idealnym momentem na rozpoczęcie prac po wiązanych z instalacją i montażem pompy ciepła jest okres wiosenny i letni, kiedy temperatury są dodatnie i ziemia nie jest zamarznięta. W innym wypadku wykonanie odwiertu przy zamarzniętej glebie może okazać się niemożliwe lub nawet szkodliwe dla używanego sprzętu. Znaczenie ma też przede wszystkim ilość metrów bieżących odwiertów. Mniej ważna, ale też warta uwagi jest i głębokość. Powinna ona mieścić się w przedziale od 50 m do 200 m.

Pompy ciepła montaż Pomorskie

Czas trwania montażu i całkowitej instalacji pompy ciepła zależy od budynku oraz stopnia skomplikowania instalacji. Zwykle prace trwają około jednego do trzech dni, jednak pod uwagę należy wziąć takie czynniki jak potrzeba wykonania odwiertów, sprawdzenie zgodności dokumentacji z ostatecznym wykonaniem instalacji i regulację oraz programowanie gwarantującej komfort i bezpieczeństwo automatyki.

Powietrzna Pompa ciepła jest znacznie mniej skomplikowana w instalacji od modeli posiadających gruntowny wymiennik ciepła. Mimo to, pod uwagę trzeba wziąć kilka ważnych czynników:

  • Swobodny dostęp maszyny do powietrza
  • Odpowiedniej wielkości wolna przestrzeń wokół wentylatora
  • Ustawienie modułu zewnętrznego w wyznaczonej odległości od budynku
  • Sprawdzony system odprowadzania wody
  • Wysokość montażu zapobiegająca ingerencji śniegu w pracę wentylatora

Warto poświęcić dodatkowy czas na odpowiedni montaż pompy ciepła, ponieważ przy prawidłowym użytkowaniu, jej żywotność szacuje się na 20-25 lat. Od czasu do czasu warto sprawdzić stan sprężarki, która jest najbardziej obciążonym elementem całym systemie.

Pompy ciepła montaż Sopot

Jeśli zależy nam na jak najmniejszych rachunkach za energię elektryczną, zalecane jest połączenie systemu pompy ciepła z systemem paneli fotowoltaicznych. Wytwarzają one energię elektryczną ze słońca i, tak samo, jak Pompa ciepła, mogą działać niezależnie od ręcznej temperatury oraz obowiązującej pory roku. Darmowy, ekologicznie wytworzony prąd W zupełności wystarczy na pokrycie wszelkich ubytków energii spowodowanych przez użytkowanie pompy ciepła. Jest to tak samo korzystne dla środowiska naturalnego, jak dla kieszeni inwestora.

Możliwa jest także modernizacja aktualnie posiadanych źródeł ciepła, lecz nie jest ona możliwa w każdym budynku. Nie można zapominać, że jest to niskotemperaturowe źródło ciepła. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wielkość grzejników oraz standard energetyczny domu były zgodne z wymaganiami do użytkowania systemów z niskimi temperaturami zasilania. Najważniejszym aspektem, który może sprawić, że nasz dom nie nadaje się do instalacji ogrzewania przez pompę ciepła, jest niewystarczająca termoizolacja. W takim wypadku nawet nieduży dom jest zdecydowanie trudniej ogrzać niż większy, ale z lepszą izolacją.